koronki koniakowskie, koronka koniakowska, największa koronka, koniaków

Projekty

Wernisaż wystawy "Koronkowe kreacje" Zuzanny Ptak27-06-2017

Wernisaż  wystawy „Koronkowe kreacje” Zuzanny Ptak

                26 czerwca w Gminnym Ośrodku Kultury w Istebnej odbył się wernisaż wystawy „Koronkowe kreacje”  Zuzanny Ptak. Było to zarazem uroczyste zwieńczenie realizowanego przez panią Zuzannę stypendium w dziedzinie twórczości ludowej „Koronka koniakowska na co dzień” finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

                Licznie zgromadzonych gości przywitała Lucyna Ligocka – Kohut, przedstawiając przebieg projektu i jego główne założenia oraz autorkę wystawy – panią Zuzannę Ptak z Koniakowa. Jeśli jest ktoś, kto z koronki potrafi zrobić niemal wszystko, to z pewnością jest to właśnie ona. Nieprzypadkowo jest laureatką prestiżowej nagrody im. Oskara Kolberga. Spod jej szydełka wyszło już między innymi „heklowane” godło Polski czy też regionalne lalki. Teraz pewnie o jej talent wkrótce upomni się świat mody, a wszystko za sprawą pewnego projektu. Lucyna Ligocka - Kohut z Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej pomogła złożyć wniosek o stypendium pani Zuzce na stworzenie kolekcji koronkowych kreacji. Z ich wspólnych rozmów i poszukiwań powstały projekty strojów a pani Zuzka dniami i nocami pracowała nad tym, by wszystko było na najwyższym poziomie. Jak przyznaje skromna i utalentowana twórczyni - nie obyło się bez prucia jednak efekty bezdyskusyjnie zwalają z nóg!

W ramach projektu pani Zuzanna wykonała olśniewającą sukienkę ślubną, koktajlową, bluzkę, spódnicę, kołnierz, krawat i woalkę. Każda z tych części garderoby jest absolutnym majstersztykiem i wzbudza zachwyt oglądających. Zakładki, zaszewki, zapięcie na guziczki – każda krawcowa potrafi to zrobić ale wykonać to samo... z koronki? O to pokusić się może prawdziwa mistrzyni szydełka. Eksponaty wzbudzają szczery zachwyt oczywiście głównie wśród pań. Niektóre z nich na widok sukienki ślubnej autorstwa pani Zuzanny niejednokrotnie deklarują, że … żałują, iż zdążyły wyjść za mąż przed zobaczeniem tego cuda! Kreacje na razie statecznie prezentują się na manekinach w Ośrodku Kultury, zaś w ruchu zobaczymy je na tegorocznych Dniach Koronki, gdzie cuda pani Zuzanny szerszej publiczności zaprezentują modelki.

                               Lucyna Ligocka – Kohut podczas wernisażu podkreśliła, że dzięki realizacji stypendium udało się udowodnić, że koronkowe ubrania nie muszą być zarezerwowane dla starszych pań, lecz mogą mieć najmodniejsze fasony i kroje, a w rezultacie z powodzeniem znaleźć się na wybiegach mody. Dodała, że pani Zuzanna Ptak jest „niezastąpiona i fenomenalna” jeśli chodzi o wykonywanie strojów z koronki koniakowskiej - łączy bowiem zmysł krawiecki z kunsztem koronczarskim. „Ekspozycja ta pokazuje koronkę koniakowską jako rękodzieło, które będąc głęboko osadzone w pięknej i bogatej tradycji ma potencjał pozwalający na dostosowanie się do zmieniających się potrzeb i wymogów odbiorcy. Tradycja i nowoczesność daje możliwość powstawania współczesnych, atrakcyjnych form użytkowych koronki.” – podkreśla koordynator projektu.W celu poszerzenia stypendium o wymiar edukacyjny, w ramach realizowanego stypendium w marcu kwietniu i maju odbyły się również 4 spotkania z koronczarkami, podczas których pani Zuzanna pokazywała powstające prace i udzielała instruktażu, jak wykonywać ubrania z koronki.

Niniejsza wystawa będzie stałą ekspozycją towarzyszącą Największej Koronce Koniakowskiej Świata w Gminnym Ośrodku Kultury w Istebnej. Serdecznie zapraszamy!

Barbara Juroszek