koronki koniakowskie, koronka koniakowska, największa koronka, koniaków

Projekty

Młode pokolenie też chwyta za szydełko27-06-2017

Wystawie „Koronkowe kreacje” towarzyszyła wystawa zdjęć i prac dowodzących, że nić koronczarstwa dalej się rozwija w Koniakowie, a pasją heklowania zarażane są również młode dziewczyny. Pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej w ramach projektu „Koronkowy Wyszehrad II” odbywają się zajęcia prowadzone przez Mariolę Wojtas w Szkole Podstawowej nr 2 w Rastoce. Pod jej mistrzowskim okiem rodzą się nowe talenty, czego dowodem były serwetki „uheklowane” przez uczennice – Danusię Kliś, Wanessę Fiedor i Olę Kawulok.

Kolejnym „ogniskiem zapalnym” tej sztuki jest koło koronczarskie Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Koniakowie, gdzie instruktorką jest pani Teresa Vavŕac. Te „koronkowe nowalijki” bardzo się wszystkim podobały, a nawet wytrawne koronczarki zachwyciły się kunsztem świeżo upieczonych „heklowaczek”. 

26 czerwca 2017 gotowe prace można było podziwiać na wernisażu "Koronkowe Kreacje" Zuzanny Ptak, gdzie słowa uznania w stronę artystki, a także młodych adeptek koronczarstwa i ich instruktorek skierowali wójt Gminy Istebna Henryk Gazurek i zastępca wójta Józef Polok, dziękując za reprezentowanie naszej twórczości ludowej w najlepszym wydaniu.

Barbara Juroszek