koronki koniakowskie, koronka koniakowska, największa koronka, koniaków

Aktualności

Paris Fashon Week 2018

25-03-2018

 

  To niesamowite, że Nasze koniakowskie koronczarki nie schodzą z tabloidów. Jak nie stringi, to Rekord Guinessa, a tym razem wielkie heklowanie dla jednej z największych projektantek świata Rei Kawakubo z Tokio. Informacje o naszej współpracy pojawiają się we wszystkich możliwych mediach, co jest niesłychane i właściwie możemy się tylko cieszyć.

  A jak to się zaczęło… We wrześniu 2017 r. otrzymałam pierwszego maila z Japonii od Kazuki Hamamoto, który pracuje razem z Rei Kawakubo i oprócz tego, iż zajmuje się projektowaniem wyszukuje różnych artystów na całym świecie, z którymi współpracują w trakcie tworzenia nowych kolekcji. Miał okazję parę lat temu być w Polsce, kiedy to współpracowali z grafikiem Filipem Pąkowskim, który stworzył dla nich charakterystyczne serduszka spoglądające z T-shirtów oraz conversów i wtedy zobaczył Nasze koronki. Dawno już myślał, by je wykorzystać, ale czas pędził, pochłaniały go kolejne zamówienia i pokazy, aż dopiero POD koniec zeszłego roku postanowił wrócić do pomysłu koronek i znaleźć kontakt z osobami, które wykonają odpowiednie wzory dla Comme des Garcons . Tak dotarł do mnie otrzymując kontakt od koleżanki z Bobowej Ewy Szpili, która jest niewątpliwie, na dzień dzisiejszy największą promotorką polskich koronek klockowych za granicą. Japończyków interesowała koronka szydełkowa, zatem skierowała ich do jej kolebki, czyli Koniakowa.

  Pierwsze rozmowy, nie były łatwe, gdyż firma Comme des Garcons jest ogromna, tym samym ich zapotrzebowania także. Zanim doszło do realizacji zamówienia musiałam im wytłumaczyć cały kontekst powstawania naszej tradycji koniakowskiego heklowania. Ilość jaką chcieli zamówić, była niemożliwa do wykonania w terminie dwóch miesięcy, jaki sobie założyli, a tak naprawdę nie starczyłoby chyba nawet pół roku angażując prawie wszystkie możliwe koronczarki. Oni rozumieli produkcję na zasadzie, istnienia firmy, która zatrudnia mnóstwo kobiet, szydełkujących na potęgę.

  Kiedy wytłumaczyłam, że jesteśmy małą miejscowością, w której szydełkują Panie od pokoleń i jest ich co prawda sporo, ale każda zajmuje się tym właściwie indywidualnie, że są to artystki, które heklują traktując to zajęcie jako czynność dodatkową w swoim życiu zawodowym, rodzinnym i społecznym; że możliwości wykonania poszczególnych serwet uwarunkowana jest także od pory roku, świąt, długości dnia, który pozwala na dłuższe, bądź krótsze szydełkowanie; że sama logistyka i kontakty z poszczególnymi Paniami również mają wpływ na czas realizacji. Dodatkowo, każde ręce są inne i co bardzo istotne, poszczególne serwety będą się różnić. Jakość będzie nadal bardzo dobra, ale nie będą one takie same i muszą mieć tego świadomość. Podałam jeszcze wiele innych szczegółów, które sprawiły, że REI KAWAKUBO stwierdziła, że ma do czynienia z największymi profesjonalistami w tej dziedzinie na świecie i że te pozorne przeciwności tylko i wyłącznie podnoszą wartość pracy koronczarek, tym samym jej projektu i jest przeszczęśliwa, że trafiła do Koniakowa.
Przesłano nam próbki 3 wzorów, które Maria Suszka przerobiła na koniakowski moduł. Po akceptacji i doborze nici koronkarki ruszyły z „produkcją”. Koniakowianki uheklowały 260 sztuk serwet w kształcie kwadratów z białych nici oraz 52 sztuki z czarnych. Do końca lutego partiami wszystko poleciało do Tokio. Zamówienie zostało wykonane przez ok. 40 koronczarek. Wszystkim Paniom bardzo dziękuję i cieszę się, że z chęcią podjęły się współpracy ze mną.

  Właściwie do końca realizacji zamówienia, skupialiśmy się głównie na tym, by zdążyć, a koordynacja prac tak mnie pochłaniała, że szczerze mówiąc, nie miałam świadomości, do połowy lutego z kim tak naprawdę współpracuję. Dopiero, po wysłaniu wszystkiego, zaczęłam dociekać kim jest Rei Kawakubo, jej marka Comme des Garcons, a kiedy Kazuki, przesłał mi zdjęcie i relacje z Paris Fashion Week 2018, gdzie kreacja z naszych koronek otworzyła jej pokaz, oniemiałam i zrozumiałam poniekąd, że rozpoczyna się nowa era KORONKI KONIAKOWSKIEJ.

  Historia współpracy tokijsko-koniakowskiej dalej się toczy, dlatego kolejne szczegóły zdradzę wkrótce...

                                                                                                 mgr Lucyna Ligocka-Kohut

Napisano już o tym:

 https://finanse.wp.pl/pokochala-je-beyonce-podbily-pokazy-mody-koronki-z-koniakowa-ida-w-swiat-6233520035559041a?src01=6a4c8&src02=facebook_money