koronki koniakowskie, koronka koniakowska, największa koronka, koniaków

Projekty

Koronki Beaty Legierskiej w MKiDN15-05-2018

 

W środę 9 maja 2018 r.  w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego została zaprezentowana wystawa koronek koniakowskich autorstwa Beaty Legierskiej z Koniakowa.

To na dzień dzisiejszy najpiekniejsza wystawa prezentująca tę dziedzinę twórczości ludowej. Wystawa w całości jest własnością Galerii Kukuczka w Istebnej. Jej uzupełnieniem jest wydany w zeszłym roku album pt. "Narracja nicią pisana" Małgorzaty Kiereś. W Warszawie zagości do 30 czerwca. Jest to niewątpliwoe ogromny zaszczyt i wyróżnienie dla Beaty Legierskiej. Jej dzieła chcarakteryzują się przede wszystkim cieniuteńką nicią, często jedwabną zamienioną w misterne kompozycje. Niezwykle oryginalne i prekursorskie są obrazy malowane szydełkowanym warkoczykiem.

W tym podniosłym wydarzeniu udział wziął m.in. wicepremier, minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński, wiceminister kultury Wanda Zwinogrodzka, dyrektor Departamentu Narodowy Instytucji Kultury MKiDN Agnieszka Komar-Morawska, a także wójt Gminy Istebna Henryk Gazurek, przedstawiciele Muzeum Beskidzkiego w Wiśle, Galerii Kukuczka w Istebnej oraz pan Jacek Kubiena fotograf zdjęć do albumu. Wernisaż uświetnił występ Kapeli "Wałasi" z Istebnej w osobach Zbigniewa, Martina i Beniamina Wałachów. 

Spotkanie w siedzibie Misterstwa transmitowane było przez liczne media, w tym również Radio Istebna.

Autorce serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.