koronki koniakowskie, koronka koniakowska, największa koronka, koniaków

Aktualności

Centrum Koronki Koniakowskiej

17-05-2019

Serdecznie zapraszamy do Centrum Koronki Koniakowskiej, które zostało otwarte w kwietniu 2019 r. przez Fundację Koronki Koniakowskie. Mieści się tam Muzeum Koronki Koniakowskiej oraz Sklepik z Twórczością Ludową.

To miejsce, które całościowo prezentuje historię, warsztat i specyfikę koronki koniakowskiej. 

Wystawa w muzeum w bardzo ciekawy i nowoczesny sposób opowiada historię ponad stuletniej szydełkowej tradycji pielęgnowanej do dziś w Koniakowie. Prezentuje przepiękne serwety i inne tradycyjne wyroby z koronki koniakowskiej jednych z najznakomitszych koronczarek. Ekspozycja bogata w stare zabytkowe eksponaty wykonane przez już nieżyjące artystki, wzbogacona nowymi pracami pokazuje w bardzo interesujący sposób ciągle żywą tradycję w 2017 r. wpisaną na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. 

W Sklepiku z Twórczością Ludową można zakupić pamiątki z koronki koniakowskiej, czyli przepiękne serwety, obrusy, bieżniki, kołnierze, rękawiczki, biżuterię, czepce, ozdoby świąteczne, łapacze snów i inne drobiazgi. Dostępne są także wyroby tradycyjnego beskidzkiego haftu krzyżykowego. Wszystkie prace dostępne w sklepiku, wykonane są przez miejscowe artystki, wyróżniające się niezwykłą dbałością o jakość, nad którą dodatkowo czuwa etnolog, prezes Fundacji Koronek Koniakowskich mgr Lucyna Ligocka - Kohut.

Centrum Koronki Koniakowskiej realizuje również indywidualne zamówienia i sprzedaż wysyłkową.

 

Godziny otwarcia:

Poniedziałek - nieczynne

Wtorek - piątek godz.  9.00 - 17.00

Sobota, niedziela godz. 10.00 - 18.00

Cennik:

Koniakowskie koronczarki wstęp wolny!

Dzieci od 5  do 10 lat -      4 zł

Dorośli i młodzież -            6 zł

Przewodnik do 15 osób - 15 zł

Przewodnik dla grup w cenie biletu po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym.

Kontakt:

tel. +48 535 328 291, e-mail ligockakohut@gmail.com