koronki koniakowskie, koronka koniakowska, największa koronka, koniaków

Projekty

Koronkowy Wyszehrad II 201607-08-2016

Już od 17 lat w październiku Bobowa staje się prawdziwą stolicą koronki klockowej! Co roku w tym małym miasteczku gromadzą się licznie koronczarki z całej Europy, a nawet i świata. Podczas tegorocznego XVII Międzynarodowego Festiwalu Koronki Klockowej do Bobowej zawitało aż 19 delegacji, które reprezentowały takie państwa jak: Anglia, Argentyna, Austria, Belgia, Chorwacja, Czechy, Estonia, Francja, Holandia, Rosja, Słowacja, Węgry, Włochy i Polska.

Wśród tych koronczarek pojawiła się również delegacja z Koniakowa, którą reprezentowała Mariola Wojtas i Lucyna Bytow oraz Aneta Legierska i Lucyna Ligocka – Kohut z Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej. Koniaków wziął udział w festiwalu po raz drugi. W 2000 roku, po wizycie Bobowej w Koniakowie u pani Heleny Kamieniarz pod hasłem „Klocek kontra szydełko” nasze koronczarki pojechały do Bobowej, gdzie został zorganizowany pierwszy festiwal. Wspomnienia z tej wizyty przytoczyła nam 92-letnia pani Józefina Myśliwiec, która przyniosła zdjęcia, na których razem z ś.p Heleną Kamnieniarz robiły koronki. To było cudowne móc usłyszeć ciepłe słowa z ust wiekowej już pani na temat najlepszych koronczarek, które wtedy ich przyjmowały, a dziś już nie żyją. Wspominała, że pod domem Kamieniarzów siedziały na trawie, robiły serwetki, a wokół nich rozciągał się przepiękny widok, którego nigdy nie zapomni. Nie zapomni również smaku małych kołaczyków z serem, którymi zostały poczęstowane do kawy. Na pamiątkę każda z uczestniczek otrzymała kotylion, „kwiotek” z koronki koniakowskiej, a ona sama jeszcze serwetkę od pani Helenki. Miło było słuchać tak życzliwych wspomnień.

Nasz udział w tegorocznym festiwalu w Bobowej odbył się w ramach kolejnych działań projektu „Koronkowy Wyszehrad II”, realizowanego z Funduszu Wyszehradzkiego przez Gminny Ośrodek Kultury w Istebnej. Projekt ma na celu przede wszystkim promocję koronki koniakowskiej. Byliśmy jedynymi uczestnikami, którzy wykonują koronkę szydełkową, reszta Pań trudniła się koronką klockową. W Europie odbywa się mnóstwo różnych spotkań, festiwali, targów poświęconych koronkom, ale głównie właśnie klockowym. Bardzo trudno jest nawiązać współpracę, ponieważ większości, nie znających koronki koniakowskiej wydaje się, że koronka szydełkowa, jest zwykłą koronką, którą każdy robić potrafi i nie wydaje się organizatorom, by nasz udział był atrakcją. Realizując od kilku lat projekty, w ramach których staram się dotrzeć z naszymi koronczarkami do takich wydarzeń, za każdym razem musimy udowadniać i przekonywać o trudności i specyfice wykonywania naszej koronki koniakowskiej. Powoli się udaje i ludzie, a przede wszystkim środowiska koronczarek zaczynają rozumieć, że nasza koronka jest specyficzna, jedyna na świecie, niepowtarzalna i wbrew pozorom bardzo trudna w wykonaniu. Dlatego niezwykle ważne jest, by dbać o tradycję na miejscu, ale i pokazywać ją na zewnątrz, bo wydaje mi się, że wtedy nasze koronczarki będą widziały większy sens w podtrzymywaniu „heklowanej” tradycji!!! Dzięki szerszej rozpoznawalności będą mogły więcej tworzyć, może sprzedawać i to sprawi, że będą czuły się bardziej docenione.

Festiwal trwał cztery dni, od 6 do 9 października, gdzie oprócz prezentacji koronek z różnych krajów oraz Największej Koronki Koniakowskiej Świata odbywały się liczne koncerty, pojawiły się dzieci w tradycyjnych regionalnych strojach, które w defiladzie przemaszerowały z barwnymi flagami państw goszczących. Nie zabrakło pokazu mody - na wybiegu pojawiły się dzieła koronkowe w zestawieniu z tkaninami projektantek z Polski: Moniki Madej, Beaty Rząca i Joanny Róż oraz artystek z Czech Ivany Domanjovej, Dany Maskovej oraz Jolany Davidovicovej które przedstawiły pokaz kolekcji pod nazwą „Sen o morzu”. Dodatkową atrakcją przygotowaną przez Organizatorów była wystawa fotografii o tematyce bobowskiej koronki klockowej „wędrującej” po kraju jak i poza jego granicami. Natomiast w sali widowiskowej „Koronka” w Bobowej dostępna była dla odwiedzających wystawa prac autorstwa czeskich artystek: Ivy Proškovéj i Jitki Egermaierovéj von Lindern. Osoby chcące poznać tajniki sztuki wykonywania niepowtarzalnych koronek klockowych mogły uczestniczyć w zorganizowanych w tym celu warsztatach dla początkujących. Ostatniego dnia na terenie bobowskiego Rynku rozpoczęły się Ogólnopolskie Targi Rękodzieła, które zgromadziły artystów sztuki ludowej. a wieczorem sceną zawładnął Zespół Future Folk, który zachęcił wszystkich do wspólnego śpiewu i tańca, gdy w głośnikach rozbrzmiewały przeboje: „Janko”, czy „Malinowa Dziewczyno”.

Udział w tym Festiwalu pozwolił na zebranie kolejnych doświadczeń i pomysłów na organizację Dni Koronki Koniakowskiej. Bardzo im zazdroszczę skali tej imprezy, ale oni nam z kolei zazdroszczą ilości koronczarek w Koniakowie. Zawsze jest jakiś niedosyt. Może na tym polega sprawiedliwość? W każdym bądź razie wspólnie z koronczarkami bardzo się cieszymy, że mogłyśmy poznać tak wspaniałe towarzystwo, dzięki czemu jesteśmy bogatsze o kontakty i na pewno będziemy mogły je wykorzystać.

Lucyna Ligocka – Kohut
Koordynator projektu

 

Kalendarz wydarzeń w ramach projektu „Koronkowy Wyszehrad II”:

1.) Warsztaty koronki koniakowskiej w Szkole Podstawowej nr 2 w Koniakowie od 06.09.2015 - 23.06.2017
2.) Tłumaczenie strony internetowej www.koronkakoniakowska.pl na jezyk niemiecki i angielski od 05.09.2016 – 23.06.2017
3.) Międzynarodowa Konferencja Koronek w Kozardzie na Węgrzech od 01.06. – 04.06. 2017
4.) Targi Sztuki Ludowej w Kazimierzu Dolnym od 23.06. – 25.06.2017
5. Międzynarodowe Spotkania Koronczarek w Vamberku w Czechach od 29.06 – 02.07.2017

Projekt realizowany wspólnie z partnerami z trzech krajów Grupy Wyszehradzkiej mianowicie z Czechami, Słowakami i Węgrami.

Partnerzy projektu:
1.) Marie Swaczynowa z Pragi www.palickovani.mrkni.cz
2.) Stowarzyszenie Artystów Koronki Klockowej w Kozardzie www.palocfoldi.hu
3.) Roman Capek ze Skalitego www.romancapek.sk

 

Organizator

Projekt finansowany przez